Kampüsler Öğrenci Erişimine Açılıyor

30 Mayıs 2020

Bilindiği üzere 16 Mart 2020’den itibaren Üniversitemiz Kampüsleri sınırlı şekilde, sadece öğretim üyelerimiz, idari personelimiz, yurtlarda kalmaya devam  eden öğrencilerimiz, laboratuvar çalışması yürüten öğrencilerimiz ve lojman sakinlerimizin erişimine açıktı. Kampüslerimiz 15 Haziran 2020 tarihinden başlayarak haftanın her günü saat 10:00-16:00 arasında tüm öğrencilerimizin erişimine de açılacaktır.

1. Kampüslerin kısmi açılışı:

a.     Bu dönemde belirtilen saatlerde öğrencilerimiz kampüslerde kendi temin ettikleri maskeleri takarak ve fiziki mesafeyi koruyarak bulunabilirler. Kampüs girişlerinde güvenlik personelinin gerek gördüğü durumlarda temassız ateş ölçümü yapılabilecektir.

b.    Laboratuvar çalışmaları, araştırma projeleri vb görev alan öğrencilerimizin kampüs ve bina giriş-çıkışları daha önceden olduğu gibi sorumlu öğretim üyesinin bilgisi ve bölüm başkanının izni ile aynı kurallar çerçevesinde devam edecektir   Bu öğrencilerin maske takması ve fiziki mesafeyi koruması son derece önemlidir.

c.     15 Haziran 2020 tarihi itibariyle akademik takvimde yapılması öngörülen uygulama derslerinde yüz yüze uygulama yapması gereken öğretim üyeleri ve öğrencilerin çalışmalarını 10:00-16:00 saatleri arasında yürütmeleri mümkün olacaktır.

d.    Kampüslerde bulunan bilgisayar laboratuvarları 10:00-16:00 saatleri arasında maske takılması ve fiziki mesafe kuralı uygulanması şartıyla açık olacaktır.

e.     Kampüslerimizdeki lojmanlara gelenler dışında misafir ve mezun girişi henüz mümkün değildir.

2. Üniversite kütüphanesinin açılışı:

a.     Üniversitemiz kütüphanesi saat 10:00-16:00 arasında aşağıda belirtilen şartların sağlanması kaydıyla 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren kullanıma açılacaktır.

b.    Kütüphanede bulunacak kullanıcı sayısı sınırlanacak, maske takmak mecburi olacaktır.

c.     Kütüphane masalarının kullanımında fiziki mesafenin sağlanması amacıyla masa başına kullanıcı kişi sayısı sınırlandırılacaktır. Buna göre bölmeli masalarda 2, yuvarlak masalarda 1, 4 ve 6 kişilik masalarda 2 kullanıcı bulunabilecek, ayrıca bilgisayar tarama ve film izleme kapasitesi de fiziksel mesafeye dikkat edilerek belirlenecektir. Buna göre kütüphane ve çalışma salonu aynı anda en fazla 350 kişiye hizmet verecektir.

3. Çalışma salonları:

a.     Üniversitemiz kütüphanesi yanında bulunan çalışma salonu (study) 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren saat 10:00-16:00 arasında kullanıma açılacaktır.

b.    Çalışma alanında kullanıcı sayısı kısıtlaması ve mesafeli oturma kuralları uygulanacak, maske takmak mecburi olacaktır.

c.     Üniversitemizin diğer alanlarında bulunan çalışma salonları kullanıma kapalıdır.

4. Öğrenci yurtları:

a.     Öğrenci yurtları halihazırda mücbir sebeplerle ikamet eden sınırlı sayıdaki öğrencimiz dışında kullanıma kapalıdır ve yurtlarda ikamet etmeyen öğrencilerin yurt alanlarına girişi mümkün değildir. Ancak daha önce duyurulduğu gibi izin ve randevu alınarak öğrencilerimiz yurt odalarında bulunan eşyalarını alabilmektedir.

b.    Öğrenci yurtlarında eşyaları kalmış olan öğrencilerin yurt amirlerinden randevu alarak 20 Temmuz 2020 tarihine kadar kalan eşyalarını almaları  ve yurt odalarını boşaltmaları gerekmektedir. Eşyalarını almak için gelen öğrencilerin eşyalarını kendilerine ayrılan zaman diliminde alarak yurttan ayrılmaları gerekmektedir.

c.     Öğrenci yurtlarında halihazırda ikamet etmeye devam eden öğrencilerimizin en geç 20 Temmuz 2020 tarihine kadar yurtlardan ayrılmaları gerekmektedir.

5. Spor Tesisleri:

a.     Uçaksavar spor sahasının sadece açık bölümü 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren saat 09:00-17:00 arasında kullanıma açılacaktır.

b.    Üniversitemizde bulunan diğer spor alanları ve havuzlar bir süre daha  kapalı kalmaya devam edecektir.

6. Yemekhane ve kantinler:

a.     Halihazırda yemek hizmeti veren yemekhaneler kampüsü ziyaret eden tüm öğrencilere hizmet verecektir.

b.    Yemekhanelere sınırlı sayıda öğrenci ve personel alınacak, maske ve fiziki mesafe kuralları uygulanacaktır.

c.     Hizmet verecek olan kantinlerde oturma alanları kapalı olacak, sadece ürün satın alınabilecek, kapalı alanda tüketim olmayacaktır.

d.    Hizmet verecek kantinlerde ödeme ve alışveriş bekleme esnasında maske ve fiziki mesafe kurallarına uygun ortam sağlanacaktır.

7. Kuluçka Merkezi:

a.     Güney Kampüste bulunan Kuluçka Merkezi 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren saat 10:00-16:00 arasında kullanıma açılacaktır.

b.    Kuluçka Merkezi’nde maske takmak ve fiziki mesafe kurallarını uygulamak mecburidir.

8. İbadethaneler:

a.     Üniversitemiz kampüslerinde bulunan ibadethaneler 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren saat 10:00-16:00 arasında ibadete açılacaktır.

b.    İbadethanelere maske takılarak ve fiziki mesafe kuralı uygulanarak girilebilecek ve bireysel ibadet amaçlı kullanım esas olacaktır.

9. Etkinlikler:

a.     Sınıf/oda/kapalı salon kullanımı gerektiren spor, sosyal vb. etkinliklerin yapılması yeni bir duyuruya kadar mümkün değildir.

b.    Öğrenci kulüplerinin kampüste etkinlik yapması ve kulüp odalarını kullanması henüz mümkün değildir.

Sağlıklı günler dileriz.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü